Dlaczego nie warto bać się wizyty u dentysty? - Dobry stomatolog

Gabinet stomatologiczny Chorzów

Dentysta dla Ciebie

Stomatologia w dzisiejszych czasach ma nam naprawdę wiele do zaoferowania, jednak tak mało z nas regularnie z jej dóbr korzysta, a szkoda, bo sami na tym tracimy! Okazuje się, że wielu, a nawet bardzo wielu dorosłych ludzi zaniedbu

Dlaczego nie warto bać się wizyty u dentysty? - Dobry stomatolog Gabinet stomatologiczny Chorzów
je swoje zdrowie i to na tyle, że nie chodzi regularnie do dentysty i dopiero w momencie, kiedy próchnica niejako zżera ich zęby budzą się ze snu nieświadomości i chcą nagle naprawić wszelakie swoje błędy. Niestety nie da się tego zrobić tak szybko. Warto jest sobie uświadomić, że każdy z nas ma inną odporność, dlatego też trzeba wszystkim ludziom chodzić do gabinetu dentystycznego w miarę regularnie. To, że dziś nas nic nie boli nie znaczy, że faktycznie mamy zęby w idealnym stanie!

Nasze zęby to nasz skarb, który może sprawić, że każdy uśmiech będzie czymś wyjątkowym. Korzystając z osiągnięć współczesnej stomatologii możemy naprawdę wiele zdziałać z naszym uzębieniem i nawet jeśli jest ono w marnym stanie, to istnieją szanse na to, że dobry dentysta zrobi takie cuda, które faktycznie przywrócą je do doskonałej kondycji. Pamiętajmy, że współczesna nauka sprawia, że wiele chorób w tym próchnicę można całkowicie wyleczyć. Najlepiej jednak stosować profilaktykę i nie dopuścić do jej powstania! W ten sposób gabinety dentystyczne będziemy odwiedzali rzadziej, ale nadal regularnie, a to wszystko po to, by nasz uśmiech był spektakularny. My sami możemy go sobie zapewnić już dziś umawiając się na wizytę do lekarza dentysty.


Do jamy zęba wnikają dwa rodzaje

Do jamy zęba wnikają dwa rodzaje włókien: włókna czuciowe z nerwu trójdzielnego, przewodzące czucie bólu, i współczulne ze zwoju szyjnego górnego, regulujące przepływ krwi w naczyniach miazgi.


Pochodzą z 2 i 3 gałęzi nerwu trójdzielnego czyli z nerwu szczękowego (V2) (dla szczęki) i od n. żuchwowego (V3) (dla żuchwy).


Nerw szczękowy oddaje gałąź (n. podoczodołowy), która przechodzi przez szczelinę oczodołową dolną, wewnątrz bruzdy podoczodołowej i przez kanał podoczodołowy, gdzie oddaje kolejno gałązki zębodołowe górne tylne, górne środkowe i górne przednie tworząc splot zębowy. Gałązki zębowe splotu zębowego kierują się ku otworom wierzchołkowym korzeni zębów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny ? zmineralizowana (zwapniała) płytka nazębna. Powstawanie kamienia nazębnego z płytki nazębnej rozpoczyna się po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego czyszczenia zębów.

Kamień nazębny składa się głównie z substancji zawartych w ślinie, bakterii próchnicotwórczych i ich produktów przemiany materii, złuszczonych komórek nabłonka, związków wapnia, fosforu i resztek pożywienia.

Zabieg usunięcia kamienia nazębnego u psa wykonywany metodą ultradźwiękową w znieczuleniu ogólnym
Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna. Dlatego też nie może być usunięty przy użyciu typowych narzędzi higieny jamy ustnej jak szczoteczka do zębów czy też nić dentystyczna. Usunięcie kamienia nazębnego może zostać wykonane poprzez piaskowanie lub za pomocą piezoelektrycznych i magnetostrykcyjnych metod ultradźwiękowych.

W zależności od innych substancji dostających się do jamy ustnej, kamień nazębny może przybierać różne odcienie. Zazwyczaj posiada on barwę znacznie ciemniejszą od koloru zębów, która pogłębia się jeszcze przy spożywaniu np. kawy i herbaty lub też wdychaniu dymu papierosowego.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kamie%C5%84_naz%C4%99bny